Jak se nasvítit pro natáčení nebo focení

Prezentace na sociálních sítích dávno nejsou jen fotky. A tak během focení často dostávám dotaz na světlo při natáčení živáku, reels a pod. pro sociální sítě.
Přesně tomu je přizpůsobený článek níže.
Ve chvíli kdy natáčíte sami sebe a potřebujete aby vám bylo dobře vidět do obličeje.
Světlo totiž dělá zásadní rozdíl ať už natáčíte Reels, webinář, nebo potřebujete pár fotek.

Jak si pomoct k hezké barvě

Moderní kamery i mobilní telefony sice barvu automaticky vyrovnávají, ale dost jim pomůžete když použijete jen jeden typ světla.
Co tím chci říct? Buď nechte přicházet jen světlo z venku (oken),  nebo zatáhněte a používejte jen světlo, které máte - umělé (ať už má jakoukoli barvu).
Pokud zapnete světel víc - snažte se mít v nich stejnou barvu (teplá -žlutá nebo studená - bílá).
Míchání různých druhů osvětlení může vést k nelichotivým barevným tónům na pleti.  

Zkontrolujte si jak vám světlo kreslí po obličeji

Přepněte kameru nebo telefon do černobílého režimu. Lépe tak rozlišíte mezi světlem a stíny, když vás nebude plést barva. Je tak mnohem snadnější vidět, jak máte obličej nasvícený.
Klidně můžete mít část ve stínu, část na světle.
Důležité je, aby mezi nimi nebyl veliký rozdíl. Aby jedna strana nebyla úplně tmavá. To by vám pak do něj nebylo pořádně vidět a především při natáčení byste přišli o možnost mluvit řečí těla (svou tváří-emocemi a grimasy).

soubor fotografií, na kterých je vidět přepnutí do černobílého režimu a vyrovnání světla v obličeji

V černobílém režimu nebude rušit barva a snadněji uvidíte rozdíl.

Světlo na natáčení a focení zdarma - slunce

vás omezí v:
- čase kdy můžete fotit nebo natáčet
- v různé síle v průběhu roku, i když budete natáčet ve stejnou denní dobu, díky pohybu planety a ročním obdobím bude síla světla odlišná
- rychlých změnách, to když se slunce střídá s mraky a světlo se může změnit během vteřiny.

Pokud plánujete využít denní světlo – hledejte osvětlení v době, kdy plánujete natáčet.

Jak využít venkovní světlo při natáčení nebo focení v místnosti?

Pokud chcete rovnoměrné osvětlení, najděte si místnost do které nesvítí přímé slunce a postavte se oknu, proskleným dveřím,… čelem. Slunce může svítit na parapet, ale nemělo by dopadat na vás.  

Pokud je světla hodně, můžete:

  • Poodejít od okna (hlouběji do místnosti), světla na vás tak bude dopadat míň. Zároveň čím blíž jste vy u okna, tím tmavší/temnější bude zdát místnost za vámi, naopak čím budete od okna dál, tím světlejší bude i místnost.

  • Použít záclonu (nejlepší je jemný tyl bez velkých vzorů), pauzovací papír, průsvitný bílý sprchový závěs, velmi tenká bílá látka… prostě něco bílého světle šedého přes co neprojde veškeré světlo.

Srovnání fotografií za stejných světelných podmínek se změnou vzdálenosti od okna

Stejná místnost - stejné světelné podmínky. Změnila se jen vzdálenost od okna.

Co s odrazem v brýlích?

Aby vám bylo vidět do očí, potřebujete dostat odraz pryč.
Někdy stačí i celkem malý posun mobilu nebo náklonu brýlí. Zkuste vzpomenout na hodiny fyziky a zákon o odraze a dopadu.

Při natáčení, kdy hlavou budete hýbat je ale lepší najít si světlý úzký prostor - např. okno v předsíni a nestoupat si k oknu čelem ale bokem. Ideální pozice je, když stojíte téměř schovaní za zdí, nebo část okna skryjete za závěsy. Jakoby světlo bylo pouze před vámi. To vám pomůže aby bylo v obličeji rovnoměrnější.
Navíc se odrazí od blízké zdi a vrátí se - osvětlí vás druhé strany. (Pozor odražené světlo sebou ponese i barvu od které se odráží - ideálně by měla být bílá nebo světle šedá. Čím tmavší barva tím méně světla se odrazí. A především se vyhněte zelené, ať díky odraženým zeleným tónům v obličeji nevypadáte, že je vám zle.)

Je potřeba najít místo, kde budete mít obličej rovnoměrně osvětlený. 
Často stačí půl kroku směrem do místnosti, od okna,… to je potřeba vyzkoušet.

Když nemáte takovou místost k dispozici, můžete zeď nahradit polystyrenovou deskou postavenou na židli, bílým prostěradlem zavěšeným vedle vás,….
Pamatujte, že vzdáleností této bílé plochy od vás ovlivňujete kolik světla se vrátí zpět na vaši tváři (větší vzdálenost = méně odraženého světle - je to dobře vidět na videu níž).

Světlo dopadající z okna bokem prokreslí tvář jen na straně odkud jde světlo.

Světlo dopadající z okna bokem prokreslí tvář jen na straně odkud jde světlo.

K vyrovnání světel a stínu použijte cokoli bílého. Na obrázku mám vedle sebe postavenou polystyrenovou desku.

K vyrovnání světel a stínu použijte cokoli bílého. Na obrázku mám vedle sebe postavenou polystyrenovou desku.

Umělé světlo

Aby vypadalo přirozene, mělo by být velké a přicházet zepředu a mírně shora. Proč vysvětluju v jiném článku.

  • Hlavní stropní světlo v místnosti můžete využít jako doplňkové, pokud jste dokážete zařídit, aby bylo slabší než světlo, které vám osvětlí obličej. Obvykle přichází hodně zhora a vaše oči, včetně očních důlků, by se propadly do tmy.

  • Výrazně si práci usnadníte, když zablokujete venkovní světlo, které se různě mění. (Natáčecí zařízení propočítává všechno použité světlo a bude se měnit v závislosti na celkové intenzitě). Není potřeba aby byla úplně tma, stačí i jen otočit žaluzie.

Nejdostupnější je na začátku použít stolní lampu, ideální je ta určená pro psaní. Mají kryt, co směruje světlo na stůl. Stačí pak světlo namířit na bílou stěnu před vámi a stoupnost si do světla které se odrazí.
Proč? Odrazem o zeď se plocha která vás osvětluje zvětší. (Čím dál dáte lampu od zdi, tím větší plocha zdi bude světlo odrážet, ale také tím slabší bude světlo, které dopadne na vás.)
Chce to experimentovat se vzdálenostimi a dívat se na natáčecí zařízení jak vypadá výsledek.
A vrátím se k fyzice - zákonu o úhlu odrazu a dopadu světla - pomůže vám najít to správné místo pro lampu.
Stále platí, že světlo by na vás mělo dopadat mírně shora. (pokud tedy nechcete vypadat že natáčíte u táboráku nebo horor).

Když máte jen obyčejnou lampu můžete odraznou část vytvořit za pár haléřů z klasického kuchyňského alobalu. (Světlo usměrníte a pustíte kam si budete přát).

Že nemáte bílé zdi? Jak je nahradit jsem psala výše - polystyrenová deska nebo bílé prostěradlo…..  

Pozor ať světlo nesvítí přímo do natáčecího zařízení - poznáte to tak, že obraz je jakoby „zamlžený“. Vyřešíte to tak, že zabráníte dopadu světla do objektivu/čočky. Určitě jste viděli klapky na očích koní, tak přesně v tomto duchu vytvořte bariéru mezi světlem a natáčecím zařízením (ano - natáčecí zařízení je v tom případě koněm).

 

Někdy je lepší ukázat oč jde, proto vzniklo i video:

 

Správné světlo dokáže zlepšit kvalitu vašich videí i fotek, ale ne vždy je snadné ho nastavit. Pokud byste rádi využili pomoc, objednejte si individuální konzultaci (online nebo osobně v okolí Slavkova u Brna).

 
Profilovka_reference_Klaudia-Sauerova.jpg
 

….Stručně a jednoduše mě naučila….

Jak se nasvítit jsem řešila kvůli živým vysíláním. Díky položeným otázkám jsme při konzultaci zjistili jádro problému.

Dana je konkrétní, věcná a praktická. Stručně a jednoduše mě naučila princip odrazu a nepřímého svícení. Pochopila jsem „logiku“ jak se světlem pracovat a to je pro mě zásadní, můžu si s ním do určité míry poradit sama.  

A navíc jsem ušetřila, protože nepotřebuju nic speciálního. Dana mi poradila co a jak, a tak si vystačím s tím, co mám doma.

Klaudia Sauerova - Lektorka jógy, coffeebreakyoga.cz

 
Profilovka_reference_Zuzana-Snajdrova.jpg
 

….rychlé a praktické tipy,….

Dana je moc fajn, dala mi rychlé a praktické tipy, jak v domácím prostředí a bez dalších výdajů vytvořit lepší atmosféru a osvětlení pro produktovou fotku. Navíc doporučila i aplikaci zdarma pro rychlé úpravy fotek v mobilu, na fotky mám teď větší reakce.

Zuzana Šnajdrová – šperky a terapie s krystaly, www.Killary.cz

Previous
Previous

V jaké fázi stavby webu je ten správný čas jít fotit?

Next
Next

Proč mít na svých webových stránkách fotografie, na kterých budete právě Vy?